عربي Español Русский Français 简体中文

Wang Guozhang

Wang Guozhang (06/1937-), former Secretary of the Discipline Inspection Committee of the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of P.R.C. (vice ministerial level, 01/1997-05/1999), was born in Dingxian County, Hebei Province.

1952-1958 Teacher, Xishiyi Primary School, Dingxian County, Hebei Province

1958-1960 Student, Hebei Agricultural University

1960-1961 Teacher, Hebei Agricultural Technique School

1962-1965 Deputy Director, Office of the People's Commission of Dingxian County, Hebei Province

1965-11/1969 Student, Foreign Affairs College

11/1969-08/1980 Staff member and then Deputy Division Chief, Political Department, MFA

09/1980-01/1984 Second Secretary and then First Secretary, Chinese Embassy in Tunisia

06/1984-07/1987 First Secretary and then Inspector at deputy-director-general level, Discipline Inspection Committee, MFA

07/1987-07/1991 Deputy Secretary and then Executive Deputy Secretary, Discipline Inspection Committee, MFA

08/1991-05/1994 Vice President, Macao Branch, Xinhua News Agency and Deputy Secretary, Macao Work Committee

05/1994-12/1996 Assistant Minister and Member of the Party Committee, MFA

01/1997-05/1997 Secretary, Discipline Inspection Committee, MFA

05/1997-05/1999 Member of Party Committee and Secretary of Discipline Inspection Committee, MFA and Member of the Central Secrets Committee

06/1999-12/2001 Chinese Ambassador to the DPRK, Member of the Central Secrets Committee and Member of the Central Commission for Discipline Inspection of the CPC elected at the Fifteenth Party's Congress

2004 Retired

Suggest to a friend
Print